ورود به سیستم سفارش پروژه
ثبت نام کلاس آنلاین نرم افزار آباکوس

ساخت زیر مدل (Sub Model)

اگر یک نیروی خارجی به جسمی با بعد مشخصه d وراد شود توزیع تنش ناشی از این نیرو در فاصله ای به اندازه کافی دور از ان مستقل از نیروی مورد نظر است. این موضوع که نام اصل سنت و نانت شناخته می شود در شکل زیر بهتر دیده می شود.

توضیع تنش ناشی از نیرو در فواصل به اندازه کافی دور از ان

این اصل در مورد فاصله مذکور هیچ مطلب خاصی نمی گوید. لذا این اصل را یک اصل کیفی می دانند. این فاصله در هر مسئله متفاوت است. ولی آنچه مسلم است در حوالى نقاط اعمال نیروی متمرکز یا بواسطه تغییر ناگهانی ابعاد و هندسه جسم و تنش تغییرات نسبتا زیادی را نشان می دهد. بر این اساس معمولا بهتر است در نزدیکی نواحی حساس در یک مدل (محل تمرکز تنش و…) از شبکه ی ریز تری استفاده شود تا دقت کافی بدست آید. شاید اولین راهی که به نظر برسد استفاده از شبکه تطبیقی است (Aduptive Remeshing)که طی آن شبکه به صورت خودکار در محل مورد نیاز تا حد کافی ریز می شود. ولی یک نکته نهفته است و آن اینکه در روش شبکه تطبیقی، کا تحلیل با چند شبکه جدید به صورت کامل تکرار می شود. لذا ممکن است وقت زیادی را به خود اختصاص دهد. البته با استفاده از قابلیت شبکه تطبیقی می توان شبکه را فقط در حوالی نقاط مورد نظر ریزتر کرد و در بقیه نقاط از همان شبکه قبلی استفاده نمود. با این کار هرچند تعداد المان های شبکه ممکن است کمتر از روش اول باشد ولی باز هم کل تحلیل تکرار می شود.

بنابر اصل سنت و نانت می توان گفت در فاصله به اندازه کافی دور از یک نقطه حساس، تغییرات میدان جابجایی یا تنش وابسته به آن نقطه نیست. این امر در مورد حساسیت میدان مورد نظر به اندازه المان ها نیز صادق خواهد بود. در این صورت تغییرات میدان مورد نظر در فاصله دور از نقطه حساس به اندازه المان ها نیز وابسته نیست.

می توان از این گفته ها نتیجه گرفت که در حالات خاص مانند سوراخ کوچکی در یک صفحه عریض، شاید مدل سازی مستقیم سوراخ لازم نباشد. چرا که اگر صفحه عریض بدون سوراخ کوچک مدل شود می توان گفت در فاصله به اندازه ی کافی دور از محل واقعی سوراخ، توزیع میدان تنش یا تغییر مکان با مدل سوراخدار یکسان خواهد بود. در صورت وجود ضریب تمرکز تنش برای چنین مسئله ای می توان تنش بدست آمده در محل واقعی سوراخ را در آن ضرب نمود و تقریبی از تنش در مدل واقعی بدست آورد. هر چند این روش برای همه نوع مسائل تمرکز تنش و همه انواع نقاط حساس ندارد ولی ما را به روشی رهنمون می شود که در آن پس از یک تحلیل اولیه با مدل کامل کاربرد می توان با اعمال کمیتهایی واسطه تحلیل را فقط در حوالی یک نقطه حساس تکرار نمود.

در صورتی که مصمم به این کار باشیم به نظر می رید می توان بارگذاری در مرز مدل کوچکتر را به صورت تغییر مکان با تنش تعریف نمود.

 

 

دسته بندی : اخبار
نویسنده : یوسف جعفرآقائی
تاریخ انتشار : 11 / 03 / 2020
بازدید :
لینک کوتاه : https://worldeducation.ir/?p=3134
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

مطالب مرتبط ...

مشاهده وبلاگ

آموزش نرم افزار EDEM

یکی از روش عددی جهت محاسبه اندرکنش های موجود در مدل روش روش المان مجزا (Discrete Element Method) یا اختصاراً (DEM) می باشد. روش DEM ارتباط بسیار نزدیگی به روش دینامیک ...

ادامه توضیحات

ارور ها در نرم افزار آباکوس

The executable standard.exe aborted with system error code 1073741819. Please check the .dat, .msg, and .sta files for error messages if the files exist.  If there are no error messages ...

ادامه توضیحات

سدها در نرم افزار آباکوس

در این صفحه به بحث و برسی پیرامون مسائل مربوط به سد در نرم افزار ABAQUS پرداخته می شود. شکل 1. هندسه سد مورد نظر در بسیار از مقالات موجود ...

ادامه توضیحات

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

0